10 Soruda Gayrimenkul Sertifikası

10 Soruda Gayrimenkul Sertifikası

Gayrimenkul projesinin yatırımın başında küçük paylara bölünüp belli bir kısmının satın alınmasına imkan tanıyan gayrimenkul sertifikası ile konutta yeni dönem başlıyor. İşte yeni sistem hakkında bilmeniz gerekenler…

Konut alımında yeni bir dönemi başlatan gayrimenkul sertifikası yatırımcılara yeni bir imkan sunuyor. Yeni sistem hakkında bilinmesi gerekenler…

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracı. Başka bir deyişle evin tamamı yerine metrekare bazlı satın alınmasını sağlayan sistem.
Gayrimenkul sertifikasının amacı nedir?

Bir daire alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları yatırıma ortak etmek. Örneğin 300 bin liralık bir ev için parası olmayan ancak 15 bin liralık bir birikimini konut sektöründe değerlendirmek isteyenler sertifika alarak yatırım yapabiliyor.
Gayrimenkul sertifikasını nasıl satın alacağım?

Bankanız vasıtasıyla talep toplama tarihlerinde (29-30-31 Mart) doğrudan alım yapılabilir.
Sertifika alımı için ne kadarlık bütçe gerekli?

Dilediğiniz ve bütçeniz kadar sertifika alabilir, projeye ve yatırıma aldığınız payınız kadar ortak olabilirsiniz.
Türkiye’nin her tarafından yatırım yapabilir miyim?

Evet. Ankara’dan, İzmir’den, Trabzon’dan, Diyarbakır’dan, nerede yaşıyorsanız oradan yatırım yapabilirsiniz.

Bu yeni finansal araç ile ilk olarak satışa sunulan konutlar İstanbul Başakşehir’de Makron İnşaat’ın Park Mavera 3 adlı projesinde yer alıyor.

Sertifika ile nasıl ev alınır?

Projeden oturum amaçlı ev almak isteyen birinin 100 bin TL’lik birikimi olsun. Beğendiği dairenin ise 500 bin TL olduğunu varsayalım. Yatırımcı eksik kalan 400 bin TL’lik kısım için kredi kullanmak da, riske girmek de istemiyor. Yatırımcı elindeki 100 bin TL ile ilk gayrimenkul sertifikası alımını yaparak başlıyor. Borsadan sertifika almaya, seçtiği dairenin payını toplamaya devam ediyor. Proje teslimine kadar, yani 3 yıl boyunca, beğendiği dairenin baştan ilan edilen payını toplayarak beğendiği dairenin sahibi olabiliyor.
Sertifika nasıl nakde dönüştürülür?

Sertifika vadesinin sonunda konut yerine sertifikasını nakde dönüştürmek isteyenlere, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alma sistemi getirildi. Borsa fiyatının bulunmaması ya da fiyatın sıhhatli olmadığı yönünde SPK veya Borsa’nın tespitinin bulunması halinde geri ödeme fiyatının gayrimenkulün piyasa fiyatından yapılması düzenlendi.
Sertifikayı satmak için proje sonunu beklemek zorunda mıyım?

Summary
Review Date
Reviewed Item
Giresun Ekonomi Gazetesi
Author Rating
51star1star1star1star1star
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
GBŞT Orta Oyunu Sahte Gelin İle Mahkumlar İle Buluşacak

Giresun Belediye Şehir Tiyatromuzun çeşitli etkinlikler ve günlerde sergilediği orta oyunumuz “Sahte Gelin” 29.03.2017 tarihinde...

Gümrük Binası Haziranda Teslim Edilecek

Giresun Valisi Hasan Karahan, 28 Mart 2017 Salı günü Giresun Limanı sahasında yapımı devam eden...

Kapat